Selimiye Hakkında Bilgiler

Selimiye Türkiye'de bakir kalmış nostaljik bir balıkçı köyü...
Oksijen oranı, güler yüzlü köylüleri ve doğal güzellikleriyle Selimiye adeta bir cennet bahçesi. Bir köy düşünün; Hiç kömürle tanışmamış, yöre halkının hiçbirisinin paltosu-mantosu yok. 15 Ocak'tan itibaren Çalabadem yiyip yıl boyu denize girebiliyorsunuz. Tarihi eski, dağları çam, zeytin, söğüt ve badem ağaçlarıyla kaplı. denizi temiz, balığı bol, havası oksijen yüklü, huzurlu, sakin, misafirperver... Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Selimiye Köyü, Hisarönü Körfezi'nin incilerinden biri. Selimiye uzun ömürlü insanlarıyla da ünlü. Ocak sonu ve Şubat ayı başlarında köy, kar yağmış gibi bembeyaz badem ağacı çiçekleri ile kaplanıyor. Köyün yaşlıları, "İstanbul'a kar yağarsa, biz de buralarda kazak giyer, bazen de odun yakarız." diyorlar. Köyün misafirperver halkı güler yüzlü ve doğal. Bir çoğu oksijen bolluğu nedeniyle 100 yaşını geçmiş. Köyün kadınları, kırlardan topladıkları nane ve fesleğen gibi otları saçlarına ve kulak arkalarına takarak gün boyu kendilerini "Parfüm sürmüş gibi" hissetmeyi seviyorlar. Akdeniz'in betona yenik düşmemiş ender koylarından birinde, gizli bir cennettir burası. Marmaris'e bağlı Selimiye Köyü'ndeki bu tesisimiz, geniş bahçesi ve berrak deniziyle keşfedilmeyi bekliyor.. Bahçenin bitiminde başka bir düş başlıyor: Derin mavi, dupduru deniz... Hisarönü Körfezi'nin serin suları... Siz iskelede güneşlenirken altınızdan balıklar geçmekte... İnsan burada gerçekten huzur buluyor, tatlı bir huzur.. güzel selimiye... Bozburun, Orhaniye gibi diğer Marmaris köyleri içerisinde en çok tercih edilen tatil beldesi... Yerli ve yabancı turistlerin sürekli ilgisine maruz kalan Selimiye, sessiz sakin tatil geçirmek isteyenlerin, deniz severlerin ziyaretleri ile tüm yıl turizmini canlı tutmaktadır.Antik çağlardaki ismi ile Hydas olarak bilinen, Marmaris’e bağlı Selimiye, son yılların en gözde tatil merkezlerinden biri. Önceleri şirin bir köyken, son yıllarda artan bir turizm potansiyeline sahip. Selimiye, Marmaris’in güneybatısında bulunan bir belde. İlçenin merkezine yaklaşık olarak 35 kilometre uzaklıkta konumlanmış. Halkı balıkçılıkla, arıcıkla ve zeytincilikle geçinen bir köyken, son yıllarda halkın en önemli geçim kaynaklarından biri de turizm olmuş.
Selimiye’nin çok uzun plajları yok, ancak berrak ve tertemiz denizi ve harika bir doğası var. Özellikle mavi tur tutkunlarının ve yatçıların en çok uğradığı mekânların başında yer alıyor. Türkiye’nin ünlü yat limanlarından biri olan Sığliman Koyu da Selimiye’de yer alıyor.
Selimiye, Akdeniz’in el değmemiş nadir güzelliklerinden biri. Doğal sit alanı olarak korumaya alınmış. Henüz beton yığınları çok kaplamamış beldeyi. Ancak son yıllarda büyümesi daha da hızlanmış. Her geçen yıl gelen turistlerin sayısı artıyor. Selimiye’nin sahip olduğu koy da oldukça sakin ve neredeyse doğal bir göl gibi kapalı. Bölgede çok sayıda doğal liman da bulunuyor. Bu doğal limanlar balıkların yumurtlama alanı.
Marmaris’teki pek çok belde gibi Selimiye’de pek çok tarihi kalıntıya sahip.
Antik çağlarda Hydas medeniyetine ev sahipliği yapan Selimiye’de, bugün üç- dört farklı bölgede eski dönemlerden kalma kalıntılar var. Helenistik çağlardan kalan sur kalıntıları, anıt mezarların kalıntısı, kıyıya gelen teknelere yol göstermek amacıyla yapılan deniz feneri de kalan eserler arasında. Bölgede bir de tiyatro ve manastır bulunuyor. Bölgedeki batık şehirlerden çıkarılmış olan kalıntılar ise bugün Bodrum Su Altı Arkeolojisi Müzesi’nde sergileniyor.
Selimiye otelleri ise genellikle küçük ve butik oteller. Büyük tatil köyleri yok burada, bu sayede de muhteşem bir doğası ve hala el değmemiş yerleri var Selimiye’nin. Selimiye otelleri, denize oldukça yakın konumdalar, yemyeşil doğanın içinde konumlanmışlar ve bahçelerinde rengârenk çiçekler sıralanmış.
Selimiye butik otellerinin işletmecileri ise genellikle beldede yaşayan yerli halk. Bu sebeple de oldukça güler yüzlü, sıcak ve içten bir hizmet sunuyorlar. Genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar, ancak otelinizin restoranında gün boyu pek çok farklı lezzeti, organik ürünleri bulabilirsiniz.
Denize sıfır konaklama yerleri arasında bulunan apart ve pansiyonların yanı sıra yerel restaurantları ile ünlü Selimiye hafta sonlarında Marmaris içerisinden gelen çalışan kesimin de yüksek ilgisi içindedir. Pırıl pırıl denizi eşsiz doğası ve taptaze deniz ürünleri ile sizlere unutulmaz bir tatil yaşatmak için Selimiye tüm yıl boyunca (Ramazan ayı dahil) sizleri beklemektedir.
Köy İçinde Doğal Ortamda Güzel Konum, Bahçe, Plaj ve İskele, Yürüyüş Parkurları, Çevrede Arkeolojik Değeri Olan Kent Kalıntıları Gezilebilir, Günlük Tekne Gezileri, Sörf, Yelken, Kano gibi Aktiviteler İçin Bölge Uygundur, Barbekü, Balık Tutma


Unutulmaz Bir Tatil

Selimiye'de hayalinizdeki tatili bulacaksınız! Tatilinizi planlamadan önce sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Selimiye'nin konaklama seçenekleri , eşsiz güzellikleri, tarihi mekanları ve keyif dolu aktivitelerle dolu bir tatil sizi bekliyor.

Denize Sıfır Bir Tatil

İşletmelerimiz, sadece huzurlu değil, aynı zamanda denize sıfır konumuyla da öne çıkıyor. Sabahları taze deniz esintisiyle uyanacak, berrak suların keyfini çıkaracak ve gün batımını deniz kenarında izlemenin keyfini süreceksiniz. Uygun fiyatlı kampanyanları kaçırmayın.

Güvenli Bir Tatil

Biz, size aracısız bir tatil deneyimi sunmanın gururunu yaşıyoruz. Web sitemizdeki işletmelerin iletişim bilgileri, doğrudan işletme yetkililerine ulaşabilmeniz için paylaşılmıştır. Aracı olmadan tatilinizi planlayabilir, özel isteklerinizi direkt olarak iletebilirsiniz. Size özel bir tatilin kapıları burada açılıyor.