Bozburun ve Çevresi Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Kızılköy Mahallesinde Aşarkaya,Selimiye'nin en yüksek tepesi ve Sarıyaka tepesinde kale kalıntılarını görmek mümkün. Helenistik dönemi sur kalıntıları, gözetleme burcu, deniz feneri, manastır, antik tiyatro ile oldukça zengin bir bölge. Bölgedeki su altı batık kalıntıları Bodrum Sualtı Müzesinde ilgililerine sergilenmektedir.
Güney kısmında kare planlı mezar anıtı, kıyıdan 100 metre açıktaki Selimiye'ye yaklaşan teknelere yol göstermek amacıyla inşa edilmiş gözetleme burcu ve deniz feneri, manastır ve tiyatro turistik amaçlı gezi yerlerini oluşturuyor. Günümüze dek gelebilmiş eserlerden başka üç yıldır bölgedeki batıklarda araştırma yapan ABDli sualtı arkolog bilimadamları batıktan çıkardıları malzeme ve anforaları Bodrum sualtı müzesinde sergiliyorlar.
Selimiye'den yola çıkarak gezebileceğiniz birbirinden güzel rotalar;
GÖKOVA
Ula-Gökova-Körfezi-Marmaris

Gökova Körfezi, Marmaris'in 30 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. İstanbul ve İzmir istikametinden Marmaris'e gelenler Gökova Körfezini çok iyi bilirler. Bölgenin yüksek rakımı ziyaretçilere muhteşem manzara ve doğal güzellikleri seyretme imkanı sunmakta. Marmaris'e giden her araç mutlaka Gökova tepelerinde mola verir ve bölgenin manzarasını seyreder. Gökova Körfezi aynı zamanda eşsiz koyları ve tarihi ile mavi turların da popüler uğrak noktalarından biridir. Gökova sırtlarında deniz seviyesine doğru indikçe sizi karşılayacak ilk mekan meşhur Akyaka Köyü. Buraya uğramadan geçmeyin. Bölgede deniz biraz dalgalı ve bulanık ancak doğal güzellikleri görmeye değer. Akyaka özellikle yeşilin her tonunu barındıran ormanlarıyla ünlü. Akyaka Köyü'nde doğa yürüyüşü ve trekking başlıca tercih edilen aktivitelerden. Köyde ayrıca bot ve tekne kiralayarak çevre koylara geziler düzenleyebilir, toplu gezilere katılabilirsiniz. Gökova ve çevresinde yeteri kadar otel ve pansiyon bulunmaktadır. Çevredeki nehir kenarlarında da çok sayıda restorana rastlamak mümkün. Marmaris istikametinde yedinci kilometrede Çetibeli Köyü görülmeye değer. Burada güzel restoranlar mevcut. Doğa harika. Köyde satılan baldan almayı unutmayın. Meşhur Sedir Adası ve Kleopatra Plajı da Gökova Körfezinde yer almakta.
SÖĞÜT - TAŞLICA
SÖĞÜT - TAŞLICA

Marmaris'in yaklaşık 60 kilometre güneybatısında, Bozburun yarımadasının en uzak ucunda yer almaktadır. Köyün 1 kilometre güneybatısında Thyssanos antik kenti kalıntılarına rastlamak mümkün. Söğüt Köyü sahilden 3 kilometre kadar içerde olduğundan, bölgede deniz denince ilk akla gelen Saranda Koyu. Saranda Koyu'nun manzarası muhteşem. Özellikle güneşin batışını izlemeden dönmeyin. Buradan ayrıca Yunan Adası Simi de görülmekte. Bölgede konaklama tesisleri ve restoranlar mevcut. Köyde organik tarım popüler. Taşlıca, Söğüt'ten 5 kilometre sonra gelmekte. Buraya giden yolda manzara görülmeye değer. Taşlıca'dan 4 kilometre mesafede Asar Tepesi üzerinde Phoenix antik kentinin kalıntıları mevcut. Bölgedeki diğer bir görülmeye değer mekan ise Serçe Limanı. Taşlıca'dan mesafesi 8 kilometre kadar. Serçe Limanı özellikle mavi tur tekneleri ve yatçıların popüler uğrak ve demirleme noktası. Bölgede deniz temiz ve berrak. En fırtınalı zamanlarda bile Serçe Limanı korunaklı yapısıyla önemli bir liman özelliği taşıyor. Tüm bölge trekking turları ve doğa yürüyüşü için çok ideal bir coğrafyaya sahip.
TURGUT - ŞELALE
TURGUT - ŞELALE

Marmaris'in güneybatısında Bayır'dan 9 kilometre sonra gelen ve turizm adına her yıl büyük gelişmeler kaydeden bir yerdir. Özellikle jeep safari turlarının popüler uğrak noktalarındandır. Köyde aynı zamanda halıcılık ön planda. Dükkanlarda Türkiye'nin her yerinden gelen halılara rastlamak mümkün. Köye gelen ziyaretçiler halı dokuma işlemlerini canlı olarak izleyebilmekte. Bu özelliği ve plajı ile Turgut, ziyarete gelen turistler için güzel bir köy. Turgut'da pek çok restoran bulunmakta. Balık yemeden ayrılmayın. Bir diğer önemli ürün ise fıstık. Turgut'da turizmin yanında organik tarım, arıcılık, balıkçılık ve hayvancılık da önemli durumda. Ziyaret edilecek yerler arasında antik Bybassos Krallığına ait Turgut Kalesi ön planda. Şelale, Bayır ile Turgut arasında kalmakta. Bayır'dan Turgut istikametine doğru giderken 5'inci kilometrede Şelale tabelasını görebilirsiniz. Buradan girdikten sonra yaklaşık 200 metre kadar daha ilerlediğinizde Şelale'ye ulaşırsınız. Bölge ormanlarla ve çeşitli çiçeklerle kaplı bir vadi durumunda. Yaklaşık 4 metrelik bir yükseklikten akan şelalesi ile özellikle sıcak yaz aylarında ziyaretçilerin popüler uğrak noktası durumunda. Su çok soğuk. Ufak gölde yüzme imkanı da mevcut. Bölgede küçük restoranlar var ve burada yöresel yemekler ile alabalık yiyebilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşü yapmak için de ideal bir ortam mevcut. Ne Yapılır? Turgut'ta öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsalda deniz keyfi sürebilirsiniz. Halı satan dükkanları ziyaret edip halı dokuyan insanları seyrederek değişik bir gün geçirebilirsiniz. Balık restoranları da gitmeye değer. Turgut, antik Hygassos kenti sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgede pek çok kalıntı bulunmakta. Turgut Kalesi 300 metre yüksekliğindeki tepeye kurulmuş. Yolun yarısına kadar arabayla gidiliyor, kalan kısım ise yürüyerek. Tepede manzara muhteşem. Orhaniye ve Hisarönü Körfezleri ayaklarınızın altında. Şelale'de ise ormanlık ve serin alanda yazın bunaltıcı sıcağını üzerinizden atabilir, doğa yürüyüşü sonrasında yöresel yemeklerin sunulduğu restoranlarda mola verebilirsiniz.
BAYIR
BAYIR

Marmaris'in güneybatısında şirin bir belde konumundadır. Özellikle Jeep Safari turlarının popüler duraklarından biridir. Bayır'da koca çınar ağaçlarının gölgesi altında masmavi koyu izleyerek çay ve kahve molası verip tatil keyfi çıkarmak çok etkileyici. Bayır'a geldiğinizde yöresel yemek ve içeceklerden tatmadan ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Köyün merkezinde bulunan çeşmeden su içmeden dönmeyin. Bayır aynı zamanda konum olarak Syrna antik sınırları içerisindedir. Bölgedeki Cami'nin eski zamanlarda sağlık tanrısı olan Asklepios'a adanmış bir tapınak olduğu rivayet edilmektedir. Antik kente ait Akropolis Bayır'ın 2 km. kuzeydoğusunda, yarım saatlik bir yürüme mesafesindedir. Doğa yürüyüşü için aynı zamanda ideal bir konumdadır. Burada kent surları ve bazı yapı ve mezar taşlarına ait kalıntılarını görmek mümkün.
ORHANİYE - KIZKUMU
ORHANİYE - KIZKUMU

Marmaris ziyaretinizde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Orhaniye, Marmaris'in 30 kilometre güneybatısında ve Turgut'tan 2,5 kilometre sonradır. Hisarönü Körfezi'nin önemli turist ve yat demirleme bölgesinden biridir. Orhaniye'de doğa muhteşem. Etrafı çam ormanlarıyla ve güzel plajlarla dolu. Ormanların suya yansımasıyla birlikte panoramik bir manzara ortaya çıkmakta. Deniz her daim sakin. Orhaniye'yi özellikle meşhur yapan doğal özelliği ise plaj ve denizi. Orhaniye'ye geldiğinizde ilk etapta dikkatinizi hemen suyun ortasında yürüyen yüzlerce insan çekecektir. Şaşkınlıkla ortamı gözlerken siz de dayanamayıp suya girerek denizin ortasında yürüyüş yapacaksınız. Koyun ortasına kadar bir kanal gibi ilerleyen sığlık var burada. Hatta bir de hikayesi. Efsaneye göre Bybassos Kralı'nın kızı güzel Prenses, korsanlardan kaçmak üzere burada denize doğru gider. Yüzme bilmediğinden dolayı da eteğine kum doldurarak ve karşı kıyıya ulaşmak için denize serperek ilerler. Ancak karanlıkta yolunu kaybettiğinden ve kumları da bittiğinden dolayı, kaldığı yerde boğularak ölür. Bu hikayeye dayanarak bölgeye Kızkumu ismi verilmiştir. Ne Yapılır? Orhaniye'de öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsallarda deniz keyfi sürebilirsiniz. Kızkumu plajında çok eğlenceli ve keyifli zaman geçireceğiniz kesin.
HİSARÖNÜ
HİSARÖNÜ

Marmaris'in güneybatısında yer alan popüler ve güzel bir beldedir. Bölgedeki diğer körfezlere nazaran daha büyük olan Hisarönü Körfezi, ziyaretçiler açısından önemli imkanlar sağlar. Marmaris-Datça yolunun 22 nci kilometresinden itibaren Hisarönü tabelasını görerek ilerleyeceğiniz yol boyunca bir tarafta Hisarönü Körfezi, diğer tarafta Gökova Körfezi, sunduğu doğal güzellikler ve muhteşem manzarası ile misafirlerini büyülemektedir. Hisarönü bölgesinde deniz sığ ve kum kiremit rengini andırmakta. Daha çok sakin bir tatili tercih eden tatilciler Hisarönü'nü seçmekte. Hisarönü bölgesinin temiz havası ve suyunun özellikle astım ve kalp hastaları için iyi geldiği söylenmekte. Yaz sezonu boyunca bölgede hava zaman zaman rüzgarlı olmakta ve bu açıdan da bölge deniz sörfü meraklıları için ideal bir konuma sahip olmakta. Marmaris ve civarındaki en önemli 3 binicilik noktasından birisidir ayrıca Hisarönü. Bölgede at safari ve binicilik üzerine hizmet veren kulüpler mevcut. Bölge aynı zamanda Bybassos antik kenti sınırları içerisinde yer almakta olup antik kente doğa yürüyüşü aktivite olarak tercih edilmekte. Ne Yapılır? Hisarönü'nde öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsalda deniz keyfi sürebilirsiniz. Deniz keyfi ile beraber deniz sörfü de önemli aktivitelerden. Hisarönü Körfezi deniz sörfü tutkunları içi çok idealdir. Hisarönü'nde yapabileceğiniz diğer bir önemli aktivite ise binicilik. Bölgede binicilik ve at safari üzerine pek çok tesis var ve hem eğitim verilmekte hem de sahil ve orman at safari turları yapılmakta. Bybassos antik kenti sınırları içerisinde yer alan Hisarönü'nde, Eren Dağındaki "Hemithea" isimli tapınağı görmek mümkün. Kalıntılar Kastabos kentine ait. Tepede ise bir ortaçağ kalesi bulunmakta. Hisarönü'nde ayrıca çevredeki koy ve plajlara (İnbükü Koyu, Kartal Koyu, Tavşan Adası ve Bencik Limanı) düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz. Nasıl Gidilir? Hisarönü Marmaris'in güneybatısında olup Marmaris-Datça yolu üzerinden Hisarönü'ne ulaşmak mümkün. Ayrıca Marmaris'ten de Hisarönü'ne minibüs seferleri yapılamakta.
TURUNÇ
TURUNÇ

Marmaris'in hemen yanı başında çok güzel bir koya sahip sahil beldesidir. İçmeler'den sonra en popüler beldedir. Marmaris tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Turunç'a hem minibüs ile hem de tekne turu ile gitmek mümkün. Turunç yolunda manzara muhteşem. Ormanlar ve denizi bir arada görebileceğiniz virajlı yolda ilerlemek büyük keyif. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Adından da anlaşılacağı gibi Turunç'ta çok sayıda meyve ve turunç ağaları da bulunmakta. Bölgenin turunç kalitesi mükemmel. Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç, aynı zamanda mavi tur teknelerinin ve yatların da popüler uğrak noktası. Sahil boyunca demirlermiş pek çok yerli yabancı tekne görmek mümkün. Bölgedeki restoranlar yaz boyunca kalabalık. Turunç Koyu mavi bayraklı plaj statüsünde. Yani deniz ve plajlar temiz ve berrak. Yatlar için gerekli sahil kolaylıkları da mevcut.
İÇMELER
İÇMELER

Marmaris'in en popüler yeri. Özellikle konaklama ve plaj imkanı sayesinde Marmaris'e en yakın ve tercih edilen yerleşim birimi. Marmaris ve İçmeler ayrılmaz birer parça gibidir. İçmeler'in Marmaris'e uzaklığı 8 kilometre ve gün boyu gece de dahil olmak üzere minibüs seferleri yapılmakta. İçmeler'de çok fazla sayıda lüks otel, resort ve pansiyon bulunmakta. Marmaris turizminde başı çekmekte. Koy ve plajı da son derece uygun ve güzel olduğundan İçmeler'de konaklamayanların bile denize girmek için buraya geldikleri bir yer haline gelmiş durumda. Yerli ve yabancı turistler denize girmek için büyük oranda İçmeleri tercih ediyor. İçmeler, Marmaris'in en popüler yeri. Özellikle konaklama ve plaj imkanı sayesinde Marmaris'e en yakın ve tercih edilen yerleşim birimi. Marmaris ve İçmeler ayrılmaz birer parça gibidir. İçmeler'in Marmaris'e uzaklığı 8 kilometre ve gün boyu gece de dahil olmak üzere minibüs seferleri yapılmakta. İçmeler'de çok fazla sayıda lüks otel, resort ve pansiyon bulunmakta. Marmaris turizminde başı çekmekte. Koy ve plajı da son derece uygun ve güzel olduğundan İçmeler'de konaklamayanların bile denize girmek için buraya geldikleri bir yer haline gelmiş durumda. Yerli ve yabancı turistler denize girmek için büyük oranda İçmeleri tercih ediyor. Doğa ve deniz muhteşem. Karşıda adacıkları, çevrede ormanlarla kaplı yüksek tepeleri ile tatilcilere güzel bir dinlence keyfi sunmakta. Sahil boyunca pek çok cafe ve restoran bulunmakta. Ayrıca çok sayıda büyük alışveriş mağazaları da dikkati çekiyor. Mücevher, deri ve giyim mağazalarını hemen hemen yol boyunca sıklıkla görmek mümkün. İçmeler'de kanallardan denize akan tatlı su, bölgeye ayrı bir hava katmakta. İçmeler'e gelen ziyaretçiler genellikle gün boyu deniz ve plaj keyfi sürerek günü geçirirler. İhtiyaç duyulan her şey bölgede olduğundan dolayı başka bir yere gitme ihtiyacı hissedilmez. Su sporları da aynı zamanda popüler. Deniz paraşütü, muz, kano gibi sporları yapmak üzere hizmet verilmekte.


Unutulmaz Bir Tatil

Selimiye'de hayalinizdeki tatili bulacaksınız! Tatilinizi planlamadan önce sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Selimiye'nin konaklama seçenekleri , eşsiz güzellikleri, tarihi mekanları ve keyif dolu aktivitelerle dolu bir tatil sizi bekliyor.

Denize Sıfır Bir Tatil

İşletmelerimiz, sadece huzurlu değil, aynı zamanda denize sıfır konumuyla da öne çıkıyor. Sabahları taze deniz esintisiyle uyanacak, berrak suların keyfini çıkaracak ve gün batımını deniz kenarında izlemenin keyfini süreceksiniz. Uygun fiyatlı kampanyanları kaçırmayın.

Güvenli Bir Tatil

Biz, size aracısız bir tatil deneyimi sunmanın gururunu yaşıyoruz. Web sitemizdeki işletmelerin iletişim bilgileri, doğrudan işletme yetkililerine ulaşabilmeniz için paylaşılmıştır. Aracı olmadan tatilinizi planlayabilir, özel isteklerinizi direkt olarak iletebilirsiniz. Size özel bir tatilin kapıları burada açılıyor.